EĞİTİMLER

DANS

Sanat merkezimizde Bale hazırlık grupları, MEB sertifika programlı Bale Eğitimi, Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları bölümünün (Vaganova Sistemi) sertifika programlı Bale Eğitimi, Latin Dansları, Zumba ve Zumba Kids, Hip-Pop, R&B, Oryantal, Sirtaki, Halk Dansları eğitimleri verilmektedir.

Bale Hazırlık Grupları

4-6 yaş aralığındaki öğrencilerimiz için haftada 1 saat olarak planlanmış bir çalışmadır. Çalışmalarımızdaki ana hedef, öğrencilerimizin vücut koordinasyon becerilerini, sosyal zekalarını, ritmik ve melodik duyum kazanımlarını eğlenceli çalışma metodları eşliğinde geliştirmek, aynı zamanda da sertifika programlı Bale eğitimine hazırlamaktır. Gruplarımız 12 öğrenci ile sınırlıdır.

MEB Sertifika Programlı Bale Eğitimi

6 yaşından itibaren öğrenci kabul edilmektedir. Çalışmalar Milli Eğitim Bakanlığı' nın "Yetenek Kursları" müfredatına uygun olarak haftada 2 ders üzerinden planlanmaktadır. Sene sonu yapılan sınavlar sonucunda her yıl için MEB onaylı sertifika kazanan öğrenciler, aşamaları başarıyla tamamladıktan sonra "Bale Eğitmeni" olabilmektedir. Gruplarımız 12 kişiyle sınırlıdır.

Soyfa Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü' nün (Vaganova Sistemi) Sertifika Programlı Bale Eğitimi

- Klasik Bale Eğitimini Vaganova Sisteminde alan öğrenciler için geçerlidir. 
Profesyonel bale sistemi olan Vaganova Sistemi, 04 - 18 yaş arası her öğrencinin seviye derecesinin belirlenmesi ve belgelenmesini sağlayacak şekilde uyarlanmıştır. Türkiye' de Vaganova Sistemiyle çalışan okullar ve kurslardaki bale öğrencilerinin katılması için her yıl bir kez Derece (Grade) sınavı düzenlenmektedir. Bu sınavda başarılı olan bale öğrencisi, Soyfa Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü Derece (Grade) Belgesini almaya hak kazanır. Sınavlara asgari katılım yaşı yetkinliğine göre kendi öğretmeni tarafından belirlenir.
Dereceler aşağıdaki şekildedir; 
1.Hazırlık Sınıfı : 4 - 6 Yaş
2.Hazırlık Sınıfı : 6 - 8 Yaş
1. Derece : 8 - 10 Yaş
2. Derece : 10 - 12 Yaş
3. Derece : 12 - 14 Yaş 
4. Derece : 14 - 16Yaş 
5. Derece : 16 - 18 Yaş 
6. Derece : Profesyonel 

Her derecenin eğitimi 2 (iki) yıl sürmekte ve A, B olarak bölünmektedir. A birinci yılı, B ikinci yılı ifade eder. Sınavlar Soyfa Ulusal Müzik Akademisi Bale Bölümü akademisyenlerinden oluşan komisyon tarafından uygulanmaktadır. Sınavlar; katılacak grupların kayıtlarına göre, koordinatörlerin belirlediği tarihta yapılır. Gruplarımız 12 öğrenci ile sınırlıdır.

Latin Dansları

Klasik ve güncel bütün Latin dans ekollerinin öğretildiği kurs programında grup dersleri 12 kişi ile sınırlıdır. Dileyen kursiyerlerimizin özel ders alarak kendilerini daha hızlı bir şekilde geliştirebilme seçenekleri vardır. Gruplar yaş ve seviye gözetilerek oluşturulur ve haftada 2 ders saati üzerinden planlanır.

Zumba ve Zumba Kids

Zumba eğlenerek spor yapmanın en güzel yolu! 

Gruplarımız yaş ve seviye gözetilerek oluşturulur. Çalışmalarımız haftada iki ders saati üzerinden planlanır. Yetişkinlere yönelik planlanan dans-fitness birleşimi olan programın çocuklara uygun olarak şekillendirilmiş hali "Zumba Kids" olarak adlandırılır. Gruplar çeşitli müzik ve dans türleri ile (merenque, salsa, cumbia, reggaeton, belly dance gibi) dans ederken aynı zamanda eğlenirler. Eğlenerek koreografi öğrenmenin güzelliğini yaşarlar. Çocukların motor gelişimlerine katkı sağlarken, müzik kulağını geliştirmeye de yardımcı olur. Ders içeriğinde sadece dans değil, çeşitli oyunlar da olduğundan, çocuklar daha iyi arkadaşlıklar edinirler. Enerjilerini hem eğlenip hemde öğrenerek doğru şekilde kullanırlar. Hayal gücü ve yetenekleri hızlı bir gelişim gösterir. 4 - 6 yaş grubu Zumba Kids Jr, 7 - 12 yaş grubu ise Zumba Kids olarak iki gruba ayrılır.

Hip-Hop ve R&B

Hip-Hop be R&B birbirine bağlı iki müzik ve dans türüdür. Blues, Soul, Jazz ve Funk müzik akımlarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Rhythym & Blues şeklindeki açılımı il  R&B daha çok Blues dan etkilenerek oluşturulan müzik ve serbest stil dans türüdür. 
R&B ve Hip-Hop dansında kullanılabilecek olan hareketlerin hiçbir sınırı bbulunmamaktadır. Diskoya ya da Club a giderken dinlediğimiz müzikler de dahil olmak üzere, hemen hemen hareketli olan her parçada bu danslar kullanılabilir. Kişilerin hem beden imajlarını geliştirmeleri bakımından hem de günlük yaşamın getirdiği stresten arınmak amacıyla iyi bir eğitim alarak herkes bu dansı istediğince yapabilir.

Sirtaki

Yunan Halk Dansları orjinli bu dans, Anadolu folklorumuzdan da derin izler taşımaktadır. Bu anlamda iki ülke arasında kültürel bir köprü görevi de görmektedir. Karakteristik ritmi ve figürleriyle dünya çapında popülerleşmiş olan bu eğlenceli çalışma için gruplarımız 12 kişi ile sınırlıdır. Çalışmalarımız haftada iki saat olarak planlanmaktadır.

Oryantal

Göbek dansı oalrak da bilinen bu dans Ortadoğu orjinlidir ve tüm dünyada oldukça popülerdir. Hem eğlenceli bir spor, hem de vücut estetiği anlamında gelişim kazanmak isteyen herkesi bu çalışmamıza bekliyoruz. Çalışmalarımız haftada iki ders saati üzere planlanmaktadır ve gruplarımız 12 kişi ile sınırlıdır.

Halk Dansları

Anadolumuz; kadim kültürlerin beşiği, folklorik olarak her yönden zengin olan ülkemiz Halk dansları olarak ta derin bir geçmişe, zengin bir kültüre ve geniş bir repertuara sahiptir. Çalışmalarımız yetişkinlere yönelik olarak her sezon için 4 yöre belirlenir ve hafta da 2 ders saati üzerine planlanarak yapılır, tercihe göre gündüz ve akşam gruplarımız mevcuttur ve her grup 16 kişi ile sınırlıdır, çalışmalarımızı çeşitli konserlere, yurt içi ve yurt dışı festivallere katılarak ta sergileyebilmekteyiz.

EMRAH ÇAVAZ SANAT MERKEZİ